سخنرانی رئیس محترم جمهور در جشن استقلال کانون وکلاء

[ad_1]

سخنرانی رئیس جمهور در جشن استقلال کانون کانون ايران از ۱۳۲۹ شمسي جزو اولين اعضايIBA بوده و آقاي موريس رئيس وقت IBA موثر در استقلال کانون بودند و آقاي موريس به اين نتيجه ميرسند که کانون ايران مستقل نيست و به مرحوم سيد هاشم وکيل مي گويد وکلايي که مستقل نباشند محجورند و اين امر […]

سخنرانی رئیس جمهور در جشن استقلال کانون

کانون ايران از ۱۳۲۹ شمسي جزو اولين اعضايIBA بوده و آقاي موريس رئيس وقت IBA موثر در استقلال کانون بودند و آقاي موريس به اين نتيجه ميرسند که کانون ايران مستقل نيست و به مرحوم سيد هاشم وکيل مي گويد وکلايي که مستقل نباشند محجورند و اين امر منجر به تلاشي شد که در سال ۱۳۳۱ و بعد در ۱۳۳۳ استقلال به تصويب مجلس رسيد. سوالي مطرح مي شود که کانون‌ها ياIBAچه خاصيتي دارد؟ در سراسر جهان نظامهاي حقوقي مختلفي وجود دارند. کامن لا.قاره اي و سوسياليست و نظامهاي کشورها با هم متفاوت هستند و در تمام اين نظامها بعضي از قواعد با تفاوتهاي اندکي تکرار مي شوند و از زمان قانون حمورابي و۱۰ فرمان حضرت موسي همين بوده است.

بنابراين حقوقدانان و حقوق خوانان و چه حقوقداني که حرفه اي نيست با اين قواعد الفت دارند و ناچارند اين قواعد را بکار برند و حتي کشورهايي که ممکن است به اين قواعد اعتقاد نداشته باشند براي حفظ آبرو اظهار مي دارند قبول دارند. در دنياي امروز بسياري از امور مستقيما غير مستقيم بامشورت حقوقدانان انجام مي شود و موفقتر هستند که نمونه آن مالزي است و امور دنيا متاثر از عملکرد حقوقدانان است واگر اين حقوقدانان با زبان و شناخت وادبيات مشترک زيريک سقف جمع شوند و به گفتگو بپردازند باعث مي شوند کارها روانتر باشد و دنياجاي بهتري باشد. يکي از ارکان اساسي دادرسي عادلانه وجود وکيل است و وکلا تنها در اجراي عدالت بين طرفين نقش ندارند بلکه درايجاد رويه قضايي نقش موثري دارند و تدريس در دانشگاه منبعي است براي قضات در ايجاد رويه قضايي. قانونگزاران از نظرات وکلا الهام مي گيرند و وکلا در تصويب قوانين موثر هستند و وکالت دادگستري از مشاغلي است که در امور اجتماعي و امور فردي تاثير دارد. اصولا وکيل از نظر حقوقي و حقوق مدني به معناي نمايندگي و گاهي در دفاع از دعوي است اما اگر ريشه اي بررسي کنيم وکالت به حمايت برمي گردد وکيل حامي است در گذشته يکي از وظايف اربابها حمايت از رعيت بوده است و اگر ارباب شخصا اقدام نمي کرد افرادي را مي فرستاد. وکالت يک حرفه اجتماعي است و جنبه حمايتي دارد.

حدود يکصد سال است که ايران کانون وکلا دارد و ۶۴ سال است که مستقل شده و خود وکلا اين نهاد را اداره کردند بدون اينکه کمکي از دولت بگيرنديادرخواستي داشته باشند وکلا مردانه ايستاده و از استقلال شان دفاع کرده اند.
در جشن استقلال کانون وکلاء دادگستری مرکز رئیس محترم جمهور، دکتر حسن روحانی ضمن افتخار به اینکه ایشان نیز در جرگه وکلاء هستند و پروانه وکالت خود را از کانون اخذ نموده اند، نکاتی را در باره ضرورت حضور وکیل و احترام به جایگاه این نهاد مدنی ایراد کردند.


لینک کوتاه
http://dadnegar.com/?p=10647


به کانال تلگرام دادنگار بپیوندید


[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *